Логопед — дефектолог Сміхун Олена

Логопед -дефектолог

Стаж роботи: 2 роки

Освіта:  Національний педагогічний університет імені М.П Драгоманова

Вчитель-дефектолог в дитячому садку

Деякі батьки, на своє щастя, навіть не знають, для чого потрібен дефектолог в дитячому саду. А батькам дітей, що мають відхилення в розвитку, довелося тісно стикнутися з наукою дефектології і познайомитися з фахівцями цієї галузі.

Дефектологія — це наука, що поєднує в собі медицину, психологію і педагогіку

 Дошкільний педагог-дефектолог — це фахівець широкого профілю, який працює з усіма видами порушень у розвитку дитини.

У широкому розумінні дефектологом є фахівець, який займається вивченням, навчанням, вихованням і соціалізацією дітей, що мають відхилення у своєму розвитку. У вузькому сенсі дефектолог — це корекційний педагог.

Основні форми роботи-дефектолога: групові і індивідуальні заняття. У практичній діяльності вчителя-дефектолога переважають індивідуальні заняття, так як вони дозволяють максимально врахувати індивідуальні особливості кожної дитини.

Головне завдання дефектолога — визначити індивідуальний маршрут розвитку, виховання і навчання дитини, надати психологічну і консультативну підтримку батькам. А в подальшому підготувати дитину до навчання в школі.

Мета корекційно-розвиваючих занять — конкретна допомога конкретній дитині.
Функції дефектолога в дитячому садку

Проводить повне і докладне обстеження кожної дитини на предмет особливостей його мовного, пізнавального і соціального розвитку, в процесі якого він визначає здібності дитини до навчання і до гри, що допомагає йому організувати роботу з цією дитиною так, щоб максимально компенсувати і підкоригувати виявлені недоліки розвитку. Вивчає медичну карту, що допомагає йому зрозуміти характер недостатності розвитку дитини та її причини. Якщо дитина переведена з іншого дитячого саду, обов’язково потрібно ознайомитися з педагогічною характеристикою. При проведенні обстеження основна роль відводиться дефектологу, потім до обстеження підключаються, логопед, психолог, інструктор ЛФК, керівник музики, вихователь.
Дефектолог підвищує пізнавальну активність дітей і при цьому розвиває основні психічні процеси, такі як мислення, уява, увага, допитливість, пам’ять, сприйняття.
Діяльність дефектолога спрямована на розвиток комунікативної діяльності дітей і розвитку ігрової здатності, яка є головним видом діяльності для дітей цього віку.

Звичайно, не всі діти мають потребу в послугах дефектолога. Однак дітям з порушенням інтелекту або із затримкою психічного, психомоторного і сенсорного розвитку, не кажучи про комплексних порушеннях, дефектолог в дитячому саду просто необхідний. А батькам потрібно пам’ятати, що велику частину часу дитина проводить не в дитячому садку, а в родині. Тому одні заняття дефектолога з дитиною не дадуть такого результату, який можна отримати при тривалій і цілеспрямованій роботі фахівця спільно з батьками.

Поради батькам дитини з особливим розвитком

Отже, діагноз встановлено, і тепер перед батьками стоїть відповідальний вибір: визначитися, яке дитячий заклад буде відвідувати їх дитина, щоб його навчання і виховання було адекватним його індивідуальним можливостям і здібностям? Досвід показує, що однаковий за інтенсивністю стрес переживає більшість батьків, незалежно від того, наскільки важкими є виявлення у дитини проблеми.

У головах батьків постійно виникає думка, що в усьому винен «жахливий діагноз», а адже, по суті, він лише відображає наявні порушення. І набагато краще знати встановлений діагноз і мати можливість своєчасно вирішувати виявлені проблеми тими способами, які пропонують фахівці, ніж ігнорувати їх, припускаючи, що вони самі собою зникнуть.